registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Obušku, z pytle ven! Maďarští fanoušci dostali v Bratislavě policejní masáž. Mluvilo se o mrtvých i dramatizování...

sobota, 16.07.2022 - přejít do komentářů
/titleImg/obusku-z-pytle-ven-v-zari-roku-1992-dostali-madarsti-fanousci-na-tehelnem-poli-policejni-masaz-mluvilo-se-o-mrtvych-i-dramatizovani/5/9994.jpg?width=570

V září by tomu bylo třicet let. Oslava však proběhne s předstihem. Znovu uvidíme bitvu mezi Slovanem a Ferencvárošem. Slovensko-Maďarský souboj na sebe přitahuje pozornost a není divu, vždyť 17. září roku 1992 se odehrálo utkání, které se zapsalo do dějin. V předkole Ligy mistrů na sebe narazil bratislavský Slovan s Ferencvárošem. Slovensko-maďarský souboj dával tušit, že to nebude jen tak...

Vyprodané utkání sledovalo na Tehelném poli 32.000 diváků a z toho třetina příznivců fandila maďarskému klubu. Víc jak o hladké výhře Slovanu 4:0 se dlouho mluvilo o brutálním policejním zákroku slovenské policie. Zakuklení mužíčci s pendreky dali vzpomenout nedávné totalitní době.

Již po červnovém vylosování se ozývaly pravicové názory z obou stran a v Bratislavě tehdy domácí vyhlásili, že nebudou nečinně přihlížet na akce maďarských extrémních nacionalistů. Ti přijeli do Bratislavy již v úterý večer v počtu 40 — 50 chuligánů a hned večer předehráli svůj zápas s místní policií v jedné z pivnici. Střetu, dle policie, předcházelo urážení Slovenska ze strany maďarských fanoušků a zadrženo bylo 21. příznivců maďarského klubu. 

V den zápasu se „fradáci" vydali na cestu auty, vlaky a více než stovkou autobusů. Společně s místními Maďary jich bylo okolo 10.000. Již od ranních hodin obsadili město a vyvolali nespočetné množství incidentů s domácími a následně s policií. Maďarští příznivci si stěžovali již u vstupu, že k maďarským fanouškům se pořadatelé chovali arogantně, posílali je od sektoru k sektoru, a některé do ochozů vůbec nepustili. 

První poločas probíhal vlastně celkem poklidně, ale drobné incidenty vyvrcholily v 60. minutě. Kdy se na tribunách objevila policie s černými maskami a začala maďarské fanoušky metodicky mlátit.

Incidentem se tehdy zabývala i Maďarská vláda a zřejmě poprvé v historii jednala o fotbalovém utkání. Maďarsko oficiálně protestovalo proti brutálnímu policejnímu zásahu proti fanouškům Ferencvároše. Slovenská strana incident omlouvala tím, že nikdo nebyl vážně zraněn a nevznikla žádná větší škoda a ve skutečnosti se podařilo zabránit ještě závažnějšímu incidentu. Naopak Maďarský ministr vnitra popsal útok slovenské policie jako „barbarský, zbytečný a neoprávněný. Slovenská strana pak vyzvala Maďary, aby případ nedramatizovali a problém uměle neeskalovali.

Mluvilo se o několika důvodech, proč slovenská policie postupovala tak, jak postupoval. Údajně se někteří chuligáni Ferencvároše pokusili dostat do přilehlých sektorů, aby se střetli s domácími příznivci. Také zaznělo, že po prvním gólu Maďaři skandovali etnické nadávky a po třetím začali házet neotevřené plechovky piva.

Jak již to u podobných incidentů bývá, tak se vyrojilo i spoustu dezinformací. V Maďarsku se dlouho mluvilo o tom, že na výjezdu v Bratislavě zahynuli hned čtyři fanoušci Ferencvároše. Tuto dezinformaci popíralo a kritizovali i vládní představitelé Maďarska. Nicméně ještě dva týdny po zápase se mluvilo o tom, že po zápase byl u auta nalezen mladý Maďar v bezvědomí, v bratislavské nemocnici ho měli odmítnout neošetřili, a tak byl převezen do Maďarska, kde na jednotce intenzivní péče podlehl zraněním. Teprve po vyhrocené odvetě bylo oznámeno, že celý příběh byl podvrh.

Média hovořila o krvavé odvetě, a tak Slovenský klub a úřady varovaly fanoušky Slovanu, aby na druhý zápas v Budapešti raději ani nejezdili. Sektor hostí nakonec prázdný nezůstal. Na utkání vycestoval šestnáctiletý fanoušek, který v sektoru vyvěsil i vlajku. Za odměnu pak do Bratislavy odcestoval s týmem a trenér Slovanu fanouškovi slíbil doživotní permanentku.

Autor: redakce

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Fanaticky.cz je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
clbannerVidea

Zenit Petrohrad a oslavy titulu


další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic! 26.08.2021

VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Oslavy 100 let klubu v Ostravě se povedly na výbornou! 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostravě se povedly na výbornou!


Nová Hradečná přivítala vládce okresu z Hodolan. Pivo, cigára, klobásy, makrely a do toho vůně pyra... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vládce okresu z Hodolan. Pivo, cigára, klobásy, makrely a do toho vůně pyra...


Když sestup, tak s plnou parádou! Pyroshow na rozloučenou na Žižkově! 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou parádou! Pyroshow na rozloučenou na Žižkově!

více na www.groundhopping.cz>
Hooligans.info
Svatební den fanouška Ritchie s inzultací rozhodčího a kontumací - Promiňte mi to, já byl vožralej jako kráva... 09.07.2022

Svatební den fanouška Ritchie s inzultací rozhodčího a kontumací - Promiňte mi to, já byl vožralej jako kráva...


Utkání Zbrojovky se Slavií Praha sledovalo více jak 44 tisíc diváků! Brno drží rekordy, které hned tak nepadnou... 09.07.2022

Utkání Zbrojovky se Slavií Praha sledovalo více jak 44 tisíc diváků! Brno drží rekordy, které hned tak nepadnou...


Baník se vrátil do ligy! Autoservis CHzB zahájil v Brně Oktoberfest a pivo létalo proudem... 30.06.2022

Baník se vrátil do ligy! Autoservis CHzB zahájil v Brně Oktoberfest a pivo létalo proudem...

více na www.hooligans.info>
Komentáře
včera, 23:46 -
Palec nahoru na rodinou tribun...
08.08.2022, pondělí, 17:45 -
Hlavně že bylo pyro na náměstí...
08.08.2022, pondělí, 01:31 -
Chtělo by to taky trochu pokor...
04.08.2022, čtvrtek, 02:14 -
Pěknej počet hostů na Srbské. ...
03.08.2022, středa, 02:54 -
A teď všichni do Olomouce!
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace