registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Pakt proti zbraním - Poznań!

Football Factory úterý, 23.06.2020 20:59 - přejít do komentářů
Střet v Gdańsku mezi chuligány Lechie a Elany Toruń, která vytahuje zbraně...
images/clanky/pakt-proti-zbranim-poznan-9446.jpg

Minulý týden došlo ke střetu v Gdańsku, kde se u příležitosti galavečeru v boxu střetly skupiny Lechie a Elany Toruń. Druzí zmiňovaní při střetu použili zbraně. Nebyli první ani poslední, co takzvaný Poznaňský pakt v posledních porušili. Abychom Vám přiblížili, o co v něm jde, přinášíme Vám jeho doslovný přepis (z To My Kibice č. 40 - 01/2005) a také názor fanouška Lechu s odstupem pěti let (z To My Kibice č. 99 - 12/2009).

Pakt proti zbraním - Poznań!

12. prosince 2004 se v Poznani uskutečnilo setkání představitelů několika desítek polských ekip. Doufáme, že toto setkání bude mít obrovský vliv na vývoj polské scény. S vizí do budoucnosti bylo ustáleno následující:

  • Ukončení používání JAKÝCHKOLIV zbraní při střetech, včetně těch lehčích (takže ne pouze ostré). Pokud někdo z podepsaných skupin toto nařízení poruší, může si být jistý, že bude brán jako skupina bez zásad a bude muset počítat s veškerými následky.
     
  • Podepisuje se pakt na zápasy reprezentace. Zakládá se na tom, že na výjezdech chuligáni všech ekip nebudou proti sobě válčit, ale budou se sjednocovat. Je to důležité vzhledem k našim nejbližším soupeřům, jako jsou Anglie či Německo (příští rok hraje reprezentace ve Velké Británii a za rok a půl může být Mistrovství světa v Německu). A na zápasech v Polsku má být pod stadionem klid, eventuální střety někde v postranní jsou povoleny pouze, pokud s tím souhlasí obě strany. Jestliže se některá ze zúčastněných stran necítí na měření sil, má v ten den odpuštěno. Ekipy, které jezdí na reprezentaci, aby se podívali na fotbal, mají povoleno věšet národní vlajku s názvem města a nikdo se proti tomu nesmí ohradit. Vzhledem k tomu, že se zápasy polské reprezentace hrají nejčastěji ve městech, ve kterých sídlí ekipy, které pakt podepsaly, můžete počítat s dodržováním těchto bodů. Nebylo však rozhodnuto, co s klubovými symboly na reprezentaci. Nedá se předvídat, jaká bude reakce domácích na takové suvenýry. Druhá věc je, že klubové symboly na reprezentaci tahá opravdu málo lidí, takže se tímto problém částečně vyřešil. Úplně jinak vše bylo v roce 1995, kdy byl uzavřen pakt v Gdyni. Tehdy bylo vše mnohem horší, proto věříme, že tento smír na reprezentaci vydrží více. 

Na srazu podepsaly pakt následující ekipy: Arka Gdynia, BKS Bielsko, Chrobry Głogów, Elana Toruń, GKS Bełchatów, GKS Jastrzebie, GKS Katowice, Hutnik Kraków, Jagiellonia Białystok, KKS Kalisz, KSZO Ostrowiec, Lech Poznań, Legia Warszawa, ŁKS Łódz, Motor Lublin, Odra Opole, Odra Wodzisław, Olimpia Elblag, Ostrovia Ostrów, Petrochemia Płock, Pogoń Szczecin, Piast Gliwice, Polonia Bytom, Polonia Warszawa, Radomiak Radom, Raków Czestochowa, Ruch Chorzów, Stal Rzesów, Widzew Łódź, Zagłebie Lubin a Zawisza Bydgoszcz. I přes neúčast se k paktu později přidali: Góral Zywiec, Górnik Konin, Górnik Wałbrzych, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Stal Stalowa Wola, Slask Wrocław a Zagłebie Sosnowiec.

Organizátorům, tedy fanouškům Lecha se nepodařilo dostat ke všem ekipám, ale VŠICHNI, kteří budou chtít do paktu přistoupit, jsou mile zváni! Je nutno také zmínit, že pakt o nepoužívání zbraní už nějakou dobu funguje u skupin z ploché dráhy a nyní spadá pod pakt Poznaňský. 

Nyní je třeba pouze doufat, že se mezi sebou co nejdříve domluví všechny tábory v nejvíce konfiktních místech v zemi (například Podkarpacie) a v “derby” městech (Rzesów, Gdynia, Bytom, Debica, Tarnów, Przemysl …). Všechny ekipy, které pakt podepsaly, s tímto počítají!

Je obrovská šance, abychom se konečně mleli normálně. Mezi většinou účastníků srazu v Poznani bylo cítit pozitivní energii. A největší ekipy, jako Lech a Legia jsou nejvíce za tím, abychom zbraně už nepoužívali. 

Jediným problémem zůstává Cracovia a Wisła a také Górnik Zabrze a GKS Tychy, které s paktem ke dni 12. prosince nesouhlasily. Každopádně je šance, že se k němu časem připojí.

V případě, kdyby se to nepodařilo, účastníci srazu ustálili, že pouze ve střetech se zmíněnými ekipami bude možno používat zbraně. Ale jakmile se do střetu zapojí družby (například Craxa s Lechem či ŁKS s Tychama), mají právě družební přátelé dbát na to, aby střet proběhl na holé pěsti. 

O pět let později o paktu promluvil Słowianin z Lechu:

Myslím, že pakt byl velice důležitý jak dříve, tak i dnes. I kdyby měl pouze trochu pomoci naší scéně či přesvědčit pouze malé ekipy aby zbraně nepoužívaly (což není pravda), tak by stálo za to jej dodržovat a bojovat za to, aby dodržován byl. Velkým úspěchem je, že pakt vydržel na reprezentaci. U mnoha menších i větších táborů se pakt projevuje v každodenním životě. Myslím, že v této době, kdy my fanoušci, máme mnoho nepřátel (velice silných nepřátel), musíme mezi sebou ukazovat respekt a čest a udělat aspoň vše proto, abychom se nekatovali různými tyčemi, noži či jinou výbavou. Hodně také záleží na tom, jak kdo vnímá chuligánství. Pro jednoho je chuligánský život plný provokací, chuti zvítězit a zničit nepřítele za každou cenu bez ohledu na následky. Takoví se určitě radši podepíšou za stylem “co je v ruce to se počítá”. Ale je také možné jít naší, polskou cestou a udělat z naší scény elitu na evropské scéně. No a nebudeme si nic nalhávat - nám, co se chceme účastnit trošku adrenalinovějšího fandění, záleží na našem zdraví, životě i svobodě. A o to vše můžeme přijít pokud budeme používat zbraně. Určitě můžeme být hrdí na to, jak moc se o paktu mluví v Evropě. Fanoušci z Ruska či Srbska se o něj velice zajímají. Rusům se dokonce podařilo vypracovat něco podobného. Jediná stinná stránka je pro mě skutečnost, že nejvíce z paktu těžíme my, Lech Poznań. Až na pár výjimek do nás všechny ekipy jdou nejvíce fair jak se dá. Téměř vždy beze zbraní. Ale ty stejné ekipy, které s námi jdou fair, porušují pakt někde jinde. Samozřejmě nemá smysl rozvádět kde, kdo, kdy a jak. Dofuám ale jen, že se jedná pouze o můj subjektivní pohled. Jsem rád, že v Polsku je hodně ekip, které se drží zásad a díky tomu mají nějakou hrdost nejen v Polsku, ale také v zahraničí. 

Autor: hs

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Fanaticky.cz je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
clbannerVidea

Zenit Petrohrad a oslavy titulu


další videa >
Vlajkonosi.cz
VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019, pátek, 21:15

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019, sobota, 09:57

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!


VLAJKONOŠI na Slovácku 15.10.2019, úterý, 15:40

VLAJKONOŠI na Slovácku

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín 23.03.2020, pondělí, 09:40

Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín


Blog: Dovolená v Řecku 2019 09.01.2020, čtvrtek, 09:25

Blog: Dovolená v Řecku 2019


BLOG FANOUŠKŮ: FOTBAL V ASII 19.11.2019, úterý, 14:31

BLOG FANOUŠKŮ: FOTBAL V ASII

více na www.groundhopping.cz>
Hooligans.info
Utkání, které započalo rozpad Jugoslávie... 13.05.2020, středa, 11:21

Utkání, které započalo rozpad Jugoslávie...


Policie řeší další napadení turistů na Jadranu 30.04.2020, čtvrtek, 05:50

Policie řeší další napadení turistů na Jadranu


VIDEO: Lyon a Saint-Etienne se střetli v ulicích 01.03.2020, neděle, 12:18

VIDEO: Lyon a Saint-Etienne se střetli v ulicích

více na www.hooligans.info>
Komentáře
včera, 21:49 - zbarda
Dává mi to smysl a hezký gesto...
28.07.2020, úterý, 20:34 - pepky
👍
20.07.2020, pondělí, 09:50 - Andrewson
Postup si vybojovali, mají fan...
16.07.2020, čtvrtek, 19:57 - Teslák
Tak dokonce více :-) 30 zápasů...
16.07.2020, čtvrtek, 19:39 - MP11
32 výjezdů? Něco mi uniklo? 30...
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace