registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Vyjádření iniciátorů k nedělní demonstraci v Praze

z domova pondělí, 19.10.2020 - přejít do komentářů
Do Prahy jsme rozhodně nejeli s vidinou nějakých výtržností...
/titleImg/vyjadreni-iniciatoru-k-nedelni-demonstraci-v-praze/5/9618.jpg?width=570

V první řadě bychom rádi oznámili, že do Prahy jsme rozhodně nejeli s vidinou nějakých výtržností ani páchání jakéhokoliv jiného protiprávního jednání. Uvědomujeme si, že situace v České republice je závažná a jakékoliv další problémy jsou zbytečné. I přesto si stojíme za tím, že konflikt nebyl vyvolán námi. Na rozdíl od pana Hamáčka ale přiznáváme svůj podíl viny, kdy jsme se zbytečně nechali vyprovokovat příslušníky PČR, a jsme si vědomi toho, že kdyby na demonstraci nebyla početná skupina aktivních fanoušků, možná by k situaci takových rozměrů nedošlo. Zároveň si však dovolíme poukázat na několik faktů, která by měla posloužit k objektivnějšímu pohledu na celou situaci. 

Vědomi si veškerých opatření jsme oznámili svůj záměr svobodného pokojného shromáždění, většina aktivních fanouškovských táborů si odsouhlasila, že právě demonstrace je nejlepší způsob, jak poukázat na námi vytýkané problémy. I přesto, že jsme od začátku apelovali na pokojný průběh demonstrace, což je mimochodem i v našem oficiálním vyjádření, všechny ostatní strany se snažily vyvolat paniku prohlášeními v médiích, že se do Prahy jedou vyřádit „chuligáni a ultras” a ačkoliv jsme od začátku zveřejňovali body, se kterými nesouhlasíme, byli jsme mylně označováni za „popírače roušek”. Od samého začátku se nám všichni snažili házet klacky pod nohy, což potvrdila i Policie České republiky ve svém prohlášení, které večer po demonstraci zveřejnili - od začátku upozorňovali organizátorku, že se jedeme do Prahy „porvat”. I přesto všechno jsme se do Prahy rozhodli vydat a ukázat, že to tak není.

Den akce pro nás znamenal překvapení v podobě zástupů policie na cestách, nádražích, několika osobám z našeho prostředí od rána stála pod domem kriminální policie. Během cesty jsme byli zdržováni, odstavováni, auta byla prohledávána psy. Během této „preventivní akce” v režii policie bylo zabaveno několik „zbraní”, které osoby měly v autech. Mimo jiné se jednalo například o vercajk, který vozil jeden z automechaniků v kufru či o švýcarský nůž, který pro změnu vezl v autě řidič z povolání a otec dvou dětí a v autě jej vozil už dlouho před demonstrací a nebýt „preventivního zásahu policie”, vozil by jej dále. Z těchto zadržených věcí pan Hamáček sdílel na twitteru mimo jiné, že policie našla v autech legálně drženou zbraň s průkazem či teleskopický obušek - opravdu v dnešní době lidé už nemohou vozit v autě legálně držené věci? Podotýkáme, že tyto věci byly zabaveny z aut jedoucích do Prahy, nikoliv přímo od lidí, kteří by šli s těmito věcmi na demonstraci. Co se týče vlakových posádek, tak většina z nich byla hned po výstupu v Praze zdržována na nádraží, prohledávána, sepisována.

Před samotným vstupem na Staroměstské náměstí všechny účastníky čekalo několik důkladných prohlídek, sepsání OP, na několika stanovištích byli nahráváni příslušníky PČR. Co se týče osob aktivně se pohybujících ve fanouškovském prostředí, tak ty od začátku akce dbaly na dodržení opatření, obličej měly zakrytý roušku a postavily se bokem od ostatních za transparentem „Společně proti restrikcím”. Vyvarovaly se vulgárnímu zpívání, po proslovu jejich řečníka zapěly pouze „My chceme rozumnou vládu”. Náš řečník ve svém proslovu zmínil veškeré body, se kterými aktivní fotbaloví fanoušci nesouhlasí. Kromě bodů byl zmíněn také fakt, že právě fanoušci byli první, kdo během první vlny aktivně pomáhali první linii, ať už s dodávkou roušek, dezinfekcí, tak pomocí pro rizikové skupiny. Po několika proslovech jsme pak byli informováni, že policie vyzvala k rozpuštění demonstrace. Bylo nám oznámeno, že náměstí máme opustit z bezpečnostních důvodů pouze omezeným počtem ulic. Najednou teda asi bylo úplně jedno, že se všech 2000 lidí narve na jedno místo, aby mohli vyjít z náměstí, najednou se na nějaká opatření nepohlíželo.

Během opouštění náměstí jsme zjistili, že několik z vyjmenovaných ulic, kterými se náměstí mělo opustit, bylo úmyslně zablokováno a policisté zde čekali na záminku k zákroku. Vzhledem k tomu, že v předních řadách rostlo napětí, rozhodli jsme se vyčkat stranou, bokem od ostatních účastníků, kteří se snažili dostat se z náměstí. V té chvíli svou roli zahráli nastrčení policejní provokatéři, kteří na několika různých místech začali nabádat dav ke konfliktu - skrytí policisté házeli plastové koše na své kolegy z pořádkové jednotky, nastrčená policistka dala před davem facku jednomu z demonstrantů, policie provedla první zákrok, naběhla do davu, část nastrčených provokatérů se za nimi schovala a následně nastoupili do policejních aut a odjeli. Jiní provokatéři si vytáhli pásku policie, vzali do rukou teleskopické obušky a začali konflikt ještě více nafukovat. K zlomovému bodu došlo ve chvíli, kdy policie užila rozbušek poblíž kostela Sv. Mikuláše - v té chvíli se za obyčejné lidi šli postavit i lidé z našeho prostředí. Došlo k několika vzájemným útokům, kdy policii rozhodně nešlo o to rozehnat dav a uklidnit situaci, jako spíše o to vyburcovat dav před televizními kamerami k dalším náběhům. Následně policie zablokovala zepředu jednu z ulic, kterou se dalo náměstí opustit a zezadu najela s vodním dělem, které začalo stříkat po účastnících. Všichni, co se v této ulici, která předtím byla jednou z mála částečně průchozích, nacházeli, tak zůstali zablokováni a došlo k zadržování a dalšímu sepisování všech lidí, co se v ulici nacházeli. Během této situace došlo i k momentu, kdy jeden ze zasahujících policistů bere Českou národní vlajku jednomu z demonstrantů a kope do ní, což je zachyceno na videu stejně jako další provokace ze strany PČR. V současné chvíli nebylo proti žádné osobě aktivně se podílejících na fotbalových aktivitách vznešeno žádné obvinění.

Distancujeme se tedy od jakéhokoliv spojování s vyvoláním konfliktu či se skutečností, že jsme se do Prahy přijeli pobít. Zároveň nesouhlasíme s výroky pana Hamáčka a později i pana prezidenta Zemana o „zvládnutém zásahu a o jeho přiměřenosti”, jelikož došlo k absolutnímu fiasku ze strany policie. Je pro nás nepochopitelné, že se něco takového může dít v demokratické společnosti, a ještě pod záštitou vlády a dalších ústavních představitelů naší země.

Autor: redakce

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Fanaticky.cz je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Viktoria Plzeň pepky 31.10.2020, sobota, 09:33 + 0 - 0
  Karlos👍
 • SK Sigma Olomouc Karlos_UB 21.10.2020, středa, 12:40 + 1 - 0
  Zúčastnění a organizátoři udělali chybu a dělají ji znovu tím, že se veřejně organizuje nějaká akce fanoušků. Proto sem s tím nechtěl mít nic společného, ČEHOKOLIV co jenom zavání fanoušky se okamžitě chytne protiextrém a fízlové se těší až si zabojují. Jó kdyby se to zorganizovalo tichou cestou bez prohlášení na internetu tak by se podařilo nejenom fízly zaskočit ale navíc by tam nebyly vylitý trosky.
 • FC Baník Ostrava Kyby 20.10.2020, úterý, 16:53 + 2 - 0
  DUKLÁK:Pyro si donesli fans své, dlažebky, pokud tam byly si asi taky dovezli, ve stavebninách měli slevu. DIVÁK:Že se nechala banda vyprovokovat,a že to byla chyba, to je jasné a nikdo nepopírá. Já jen čekám, kdy naše bezchibná policie vysvětlí, proč uzavřela náměstí (což viděl každý, kdo tam byl nebo se díval na přenos) a zároveň vyzývala k jeho opuštění. Provokatéry už vysvětlila, zahodili vesty (asi do koše, když je pak neměli) a urychleně opouštěli prostor (což se od antikonfliktního týmu v době konfliktu asi očekává)...kdo chce vidí, kdo nechce nevidí.
 • bez klubu Divák 20.10.2020, úterý, 16:27 + 0 - 0
  Nesmyslná akce, docela trpělivá policie a zoufalost chuligánů, kteří opět posrali co mohli. Děte do řiti s nějakým provokatérem. To jak se tam někteří dementi chovají, to je teda něco! A vědělo si, že budou provokace, tak se měli kurva ovládat a ne dělat takové pičoviny, které vrhají na celou scénu ještě horší světlo než před akcí. Čeho jste chtěli dosáhnout? Sami jste to nevěděli a až dodatečně utvořili nesmyslné body, za které bojovat při vrcholu pandemii může jen dement! Hledáte chybi u PCŘ ale toto jste měli zvládnou líp!
 • Zbrojovka Brno Cenda 20.10.2020, úterý, 15:53 + 0 - 0
  Je naprosto plýtváním energie sepisovat tyhle prohlášení. Zkuste si přečíst článek co zde dal Hagen link. Oni mají svoji pravdu a provokace ze strany fízlů nasazených do davu je normální běžný postup. Ta pizda co to tam ze sebe bleje mně naprosto dojala. Vrazil bych ji něco tupyho někam hodně hluboko.
 • Dukla Praha Renegate 20.10.2020, úterý, 15:36 + 0 - 0
  Ty seš nám nějak rozčílil. :) Ale ty kostky nejsou určitě volné viď šmudlo. Ty delobuchy měli určitě jen tak, aby je neodnesl vítr. Nehraje si na větší trubku než jsi, hymnu jsem fakt nemyslel.
 • bez klubu Hagen 20.10.2020, úterý, 15:25 + 0 - 0
  Vysvětlilo se zejména to, že jsi dement. Pyro bezesporu přinesli účastníci dema a dlažební kostky, blbečku, bývají obvykle v ulicích na zemi. A ta rasistická hesla, myslel jsi teda tu hymnu?
 • Dukla Praha Renegate 20.10.2020, úterý, 13:48 + 0 - 0
  Tak, hlavně že se vše vysvětlilo. Tedy až na to, kde se vzaly ty dlažební kostky a pyro. To bude asi záhada na věčné časy. Ale nápověda je, že to není poprvé co někdo z kotle soupeře trochu očadila světlice.
 • bez klubu Hagen 20.10.2020, úterý, 13:34 + 0 - 0
  Rasistická hesla jsou "Čechy Čechům"? Nebo snad "Nic než národ"? Nebo snad dokonce státní hymna? Uklidni se, lampas.
 • FC Baník Ostrava Kyby 20.10.2020, úterý, 13:03 + 1 - 0
  Já teda rozhodně nebrečím. Brečí hlavně desítky "nefanoušků", kteří se poprvé setkali naživo s policejní realitou, a je dobře, že tam byli. Úplně poklidná akce (pro některé až moc) se zničehonic proměnila v boj. Myslíš, že čeští hools zničehonic bezdůvodně zaútočí na armádu těžkooděnců? Tak na to opravdu nemají, škoda:-( Kdyby uzavřeli náměstí při demonstraci Milionu chvilek, a zároveň je vyzvali k odchodu, tak by ty fízly ucinkali klíčema. Fanoušci to prostě vzali za jiný konec, což se dalo čekat a někdo s tím moc dobře počítal...
 • Dukla Praha Renegate 20.10.2020, úterý, 12:39 + 0 - 0
  A proto tam bylo tolik pyro a dlažebních kostek? Jako vždy všichni vám ubližují. Rasistická hesla ani nekomentujete co. :) Hrdinové.:)
 • bez klubu Hagen 20.10.2020, úterý, 06:40 + 0 - 0
  Tohle je opravdu výživné: https://www.lidovky.cz/domov/staromak-byl-typicky-stret-s-extremisty-nasadit-policisty-do-davu-je-bezny-postup-rika-expertka.A201019_160505_ln_domov_mber
 • FC Baník Ostrava Kyby 19.10.2020, pondělí, 19:39 + 0 - 0
  Bylo by fajn to rozeslat všude, kde to jde...šiřte!!!
clbannerVidea

Zenit Petrohrad a oslavy titulu


další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic! 26.08.2021

VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Oslavy 100 let klubu v Ostravě se povedly na výbornou! 13.07.2022

Oslavy 100 let klubu v Ostravě se povedly na výbornou!


Nová Hradečná přivítala vládce okresu z Hodolan. Pivo, cigára, klobásy, makrely a do toho vůně pyra... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vládce okresu z Hodolan. Pivo, cigára, klobásy, makrely a do toho vůně pyra...


Když sestup, tak s plnou parádou! Pyroshow na rozloučenou na Žižkově! 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou parádou! Pyroshow na rozloučenou na Žižkově!

více na www.groundhopping.cz>
Hooligans.info
Svatební den fanouška Ritchie s inzultací rozhodčího a kontumací - Promiňte mi to, já byl vožralej jako kráva... 09.07.2022

Svatební den fanouška Ritchie s inzultací rozhodčího a kontumací - Promiňte mi to, já byl vožralej jako kráva...


Utkání Zbrojovky se Slavií Praha sledovalo více jak 44 tisíc diváků! Brno drží rekordy, které hned tak nepadnou... 09.07.2022

Utkání Zbrojovky se Slavií Praha sledovalo více jak 44 tisíc diváků! Brno drží rekordy, které hned tak nepadnou...


Baník se vrátil do ligy! Autoservis CHzB zahájil v Brně Oktoberfest a pivo létalo proudem... 30.06.2022

Baník se vrátil do ligy! Autoservis CHzB zahájil v Brně Oktoberfest a pivo létalo proudem...

více na www.hooligans.info>
Komentáře
včera, 23:46 -
Palec nahoru na rodinou tribun...
08.08.2022, pondělí, 17:45 -
Hlavně že bylo pyro na náměstí...
08.08.2022, pondělí, 01:31 -
Chtělo by to taky trochu pokor...
04.08.2022, čtvrtek, 02:14 -
Pěknej počet hostů na Srbské. ...
03.08.2022, středa, 02:54 -
A teď všichni do Olomouce!
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace